Ismételjük át a mikroszkóp részeit!
anyagcsere: A sejtekben végbemenő kémiai folyamatok összessége
felépítő anyagcsere: energiaigényes folyamat, amikor a sejtekben egyszerű felépítésű kis molekulákból bonyolultabb, nagyobb molekulák képződnek.
lebontó anyagcsere: a nagyobb energiatartalmú szerves molekulákból kisebb energiatartalmú szerves vagy szervetlen molekulák jönnek létre.
sejtlégzés (más néven biológiai oxidáció): A sejtekben lejátszódó lassú égés. A sejtlégzésben a lebontási folyamat sok apró lépésben valósul meg, így az energia is fokozatosan szabadul fel.A folyamat végterméke, a szén-dioxid, víz,oxigén(ami a mitokondriumokban használódik fel)
Enzimek:
a sejtekben a kémiai átalakulásokat egyes fehérjemolekulák nagymértékben felgyorsítják, eközben ők maguk nem szenvednek tartós változást. Az ilyen tulajdonságú fehérjéket enzimeknek nevezzük. Sejtjeinkben a különféle kémiai átalakulásokat más-más enzimek irányítják.
A reakciók sebessége nagymértékben felgyorsítható bizonyos anyagok, az úgynevezett katalizátorok segítségével.Az enzimek tulajdonképpen sajátos katalizátorként működő fehérjék.
SEJTLÉGZÉS (Biológiai oxidáció)
- a sejtekben lejátszódó lassú égés
- a lebontási folyamat sok apró lépésben valósul meg, így az energia is fokozatosan szabadul fel
- az égéshez szükséges oxigén, ami a légzés során kerül a szervezetbe
- a sejtlégzés során képződő szén-dioxid a légzéssel távozik.
A sejtlégzés első lépései a sejtplazma alapállományában játszódnak le, a folyamat nagyobb energiát biztosító vége pedig a mitokondriumokban zajlik. Itt keletkezik a folyamat végterméke, a szén-dioxid és a víz, és a mitokondriumokban használódik fel az oxigén is .
A felszabaduló energia energiaközvetítő molekulába épül be, amely a sejt energiaigényes folyamataiban használható fel.