Mozgásszervrendszer = csontváz + vázizomzat
újszülött: 270 csont, felnőtt ember: 206 db (oka: összenövés, összeolvadás)
legnagyobb csont: combcsont, legkisebb csont: belső fül csontjai
Csontok:
Alakjuk szerint csöves, lapos és szabálytalan csontok
Felépítése:
A csontok élő szervek. Legnagyobb részüket a támasztószövetek egyike, a csontszövet teszi ki. A nyúlványos csontsejtek vérerekkel tartanak kapcsolatot, anyagokat vesznek fel és adnak le. A vérerekkel való kapcsolat miatt a csontsejtek anyagcseréje elég gyors. Ez a magyarázata annak, hogy a csontok jól regenerálódnak, törés vagy repedés után kiválóan gyógyulnak. A szövet sejtjei között erős, fehérjékből álló rostkötegek húzódnak, köréjük az alapállományba szervetlen kalcium- és magnéziumsók rakódnak. A csontokat a szervetlen anyagok teszik erőssé és keménnyé, a rugalmasságuk pedig a szerves anyagoknak köszönhető.
Csontok összeköttetései:
1.A legnagyobb fizikai terhelésnek kitett helyeken csontösszenövések találhatók. Az ember medencecsontja például három csontból nőtt össze, a keresztcsontot öt csigolya alkotja.
2.A porcos összeköttetés már megenged némi mozgást. A gerincoszlop csigolyái közötti porckorongokon a csigolyák minden irányban elmozdulhatnak. Két csigolya egymáshoz képest nagyon kicsit mozdulhat el, de a sok csigolya miatt ezek a kis elmozdulások összeadódnak, így a gerinc nagy ívű mozgásokat végezhet. A bordákat és a szegycsontot szintén porcos kapcsolat tartja össze. A csontok elmozdulása a belégzés és a kilégzés folyamatában, a mellkas tágításában és szűkítésében vesz részt.
3.A koponya csontjait kacskaringós varratok kötik össze egymással.
4. A csontok legnagyobb mértékű mozgását az ízületek teszik lehetővé:
Izmok:
Nagy csoportjai a fej, a törzs és a végtagok izomzata.
Fej: rágó- és a mimikai izmok
Törzs:testtartást biztosítják, és részt vesznek a fej, a törzs és a végtagok mozgatásában. A fej tartását és elmozdítását a nyak izmai végzik. A hátizmok az egyenes tartást szolgálják, és ha összehúzódnak, hátrahajtják a törzset. A törzs oldalsó izmai elfordítják törzsünket, a hasizmok pedig előre és oldalra hajlítják a törzset. A hasüregben lévő szerveket az izmos hasfal védi. A törzs izmai közé tartoznak a légzőizmok is, amelyek nélkülözhetetlenek a belégzésben és kilégzésben.
Az izmok működése
A mozgást az izmok összehúzódása és elernyedése teszi lehetővé, de önmagukban az izmok nem tudnák a testet megmozdítani. Azért tudunk járni, a kezünket emelni, egyszóval mozogni, mert az izmok, az ízületek és a csontok egységes erő-erőkar rendszert alkotnak
csontok-erőkar
izmok-erő
izület-forgáspont
Az izmok szinte soha nem működnek egyedül, általában ellentétesen működő izompárokat alkotnak: